• Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Evvelce alınmış başka bir sınıf sürücü belgeniz var ise fotokopisi
  • Öğrenim belgesi
  • 5 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Yetkili Özel veya Devlet Hastanesinden Sürücü Olur Raporu
  • Banka Sınav Harcı Dekontu. Ziraat, Vakıf, Halkbank Tüm Şubelerine Yatırılabilir.

A1 Ehliyet

A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetre küpü geçmeyen motosikletler için verilmektedir. bu motosikletlerin gücü ise 11 kilovat ile sınırlı kalmalıdır. A1 sınıfı sürücü belgesi alanların kullandıkları motosikletin gücünün ağırlığına oranı ise 0,1 olmalıdır. A1 ehliyet sepetli ve sepetsiz olarak aynı belge ile verilmektedir. bu şartlar iki tekerlekli motosikletler için geçerlidir. A1 sınıfı sürücü belgesini 3 tekerlekli motosikletler için almak isteyenler ise gücü 15 kilovatı geçmeyen 3 tekerlekli motosikletleri kullanmak üzere belge almaktadır. A1 sınıfı sürücü belgesi otomatik vitesli motorlar için farklı olarak verilmektedir. bu ehliyet ile sürücüler düz vitesli motosiklet kullanamamaktadır.

A1 sınıfı sürücü belgesi için adaylardan istenen belgelerden birisi kimlik fotokopisidir. Daha önceden farklı sınıfa ait sürücü belgesi olnaların bu belgenin fotokopisini de getirmesi gerekmektedir. Ayrıca A1 ehliyet için başvuranların sağlık raporunun da alınmış olması gerekmektedir. Sağlık raporları devlete bağlı herhangi bir sağlık kuruluşundan alınabileceği gibi özel sağlık kuruluşlarından da alınmaktadır. Genelde pek çok kursiyer özel sağlık kuruluşlarından sağlık raporu almayı zaman bakımından tasarruf için tercih etmektedir. Bu belgelerin yanı sıra A1 sınıfı sürücü belgesi için adayların fotoğraflarının da bulunması gerekmektedir. Başvuru için 5 adet fotoğraf yeterli iken bu fotoğrafların biyometrik olması gerekmektedir. Öğrenim belgesi de A1 sınıfı sürücü belgesi için istenen belgeler arasında yer almaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakflar bankasına yatırılan harç dekontları da A1 sınıfı sürücü belgesi için istenmektedir.

A1 sınıfı sürücü belgesi almak için kursiyerler iki aşamalı sınava girmektedir. A1 ehliyet için ilk olarak yazılı sınava daha sonra direksiyon sınavına girilmektedir. Daha önce ehliyet almış olanlar ehliyet türü fark etmeksizin motor sınavına girmemektedir. Fakat direksiyon sınavına girmektedir. Direksiyon sınavı ise otomatik ve düz direksiyon kullanıcıları için ayrı ayrı motosikletler ile yapılmaktadır. A1 sınıfı sürücü belgesini sadece otomatik vites için alanlar düz vitesli motorları kullanamamaktadır. Fakat düz vites için A1 sınıfı sürücü belgesi alanlar hem düz vitesi hem deotomatik vitesi kullanmaktadır.