• Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Evvelce alınmış başka bir sınıf sürücü belgeniz var ise fotokopisi
  • Öğrenim belgesi
  • 5 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Yetkili Özel veya Devlet Hastanesinden Sürücü Olur Raporu
  • Banka Sınav Harcı Dekontu. Ziraat, Vakıf, Halkbank Tüm Şubelerine Yatırılabilir.

A2 Ehliyet

A2 sınıfı sürücü belgesi motosiklet özelliğine bağlı olarak verilmektedir.  A2 ehliyet almak isteyenlerin motorunun gücü 35 kilovatı geçmemelidir. Ayrıca gücünün ağırlığına oranı 0, 2’ yi geçmeyen motorlar için A2 sınıfı sürücü belgesi verilmektedir. A2 sınıfı sürücü belgesi almak isteyenlerin motosikletinin sepetli ya da sepetsiz olması ehliyeti almada etkili olmamaktadır.  İki tekerlekli motosikletlerde bu kurallar bulunurken 3 tekerlekli motosikletler için ayrı güç şartı bulunmaktadır. Üç tekerlekli motosikletler için ehliyet almak isteyenlerin motosiklet gücü 15 kilovatı geçmemelidir.

A2 sınıfı sürücü belgesi almak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 2017 yılında 1999 doğumlular A2 sınıfı sürücü belgesi almaktadır. 2018 yılı için A2 sınıfı sürücü belgesi alacakların 2000 doğumlu olması gerekmektedir.A2 ehliyet almak isteyenler ve 2001 yılı doğumlu olanlar için ise 2019 yılının gelmesi gerekmektedir. A2 sınıfı sürücü belgesi almak isteyenler için gereken evrakların başında nüfus cüzdanı fotokopisi gelmektedir. Varsa ehliyet fotokopisi ve sağlık belgesi de A2 sınıfı sürücü belgesi almak için gerekli evraklardandır. Sağlık raporu devlete bağlı kuruluşlardan alınabilmektedir. Fakat bu konuda zaman yetersizliği bulunanlar özel kuruluşlardan da sağlık raporu almaktadır. Öğrenim belgesi de A2 sınıfı sürücü belgesi için istenen bir diğer evraktır. Ayrıca A2 sınıfı sürücü belgesi almak için 5 adet fotoğraf da istenmektedir fakat fotoğrafların biyometrik olması dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Banka harcı, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halkbank’ın tüm şubelerinden yatırılmaktadır, A2 sınıfı sürücü belgesi için istenen belgeler arasında yer almaktadır.

Motor test sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. A2 ehliyet almak isteyenler fakat daha önceden alınmış başka sınıf bir sürücü belgesi bulunanlar test sınavına girmemektedir. Motosiklet direksiyon sınavı A2 sınıfı sürücü belgesi almak isteyenlerin girmesi gereken sınavlar arasında yer almaktadır. Otomatik ve düz vites için belgeler değişiklik göstermektedir. A2 sınıfı sürücü belgesi almak için kurslara başvuranlar ve direksiyon sınavında otomatik vites sınavına girenler yalnızca otomatik motosikletler için belge almaktadır.  Düz vites sınavına girenler hem düz hem otomatik araç sürmektedir.