Otobüs Ehliyeti

Traktör Ehliyeti

D Sınıfı Ehliyet

Firmamızdan alacağınız D sınıfı ehliyet ile uzun yol tır sürücülüğü yapmanız mümkün olacaktır. Firmalar için taşımacılık hizmeti vermek, uzun araç şoförlüğünden para kazanmak isteyenlerin daha çok başvurduğu bu ehliyeti alabilmeniz için gerekli evrakları şu şekilde sayabiliriz:

-8 tane vesikalık fotoğraf,

-En az ilkokul mezunu olunduğuna dair öğrenim belgesi,

-Sabıka kaydı,

-Sağlık raporu,

-E sınıfı ehliyet belgesi.

E sınıfı ehliyet belgesine sahip olan kişilerin sadece direksiyon sınavına girerek bu ehliyeti alması mümkün olmaktadır. Ayrıca D sınıfı alan kişilerin E sınıfı alması da mecburi tutulmuştur. 1997’den önce D sınıfı ehliyet alan kişilerin tır sürücülüğü yapabileceği vurgulanırken 1997 yılından sonra ehliyet alanlar için E sınıfı ehliyete de sahip olma zorunluluğu aranmaktadır. Bu ehliyeti alabilmek için 24 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

D Sınıfı Sürücü Kursu İle Hangi Araçlar Kullanılmaktadır?

D sınıfı sürücü belgesi bulunan kişiler, 14 kişiye kadar yolcu sayısı olan araçları kullanabilmekte 14 kişinin sayısını geçen araçların kullanımı için ise mutlaka E sınıfı sürücü belgesine sahip olma şartı aranmaktadır. Bu belgeye sahip olan kişilerin kullanabileceği araçlar içinde kamyon, kamyonet, tır, minibüs, otomobil, traktör, tır kullanabilmektedir. D sınıfı sürücü belgesinin türleri ve ayrı ayrı ne işe yaradığını açıklayacak olursak kısaca şu şekilde ifade edebiliriz:

D1 Sınıfı Sürücü Belgesi: Minibüs kullanmak isteyen kişilerin aldığı belgedir.

D1E Sınıfı Sürücü Belgesi: D1 sınıfında yer alan araçlara takılan römorkların 750 kilogramı geçmesi halinde kullanılacak bileşik araç sürücü belgesidir.

DE Sınıfı Sürücü Belgesi: D sınıfı araçlara takılan römorkların 750 kilogramı geçmesi halinde kullanılacak bileşik araç sürücü belgesidir.

D Sınıfı Ehliyet sahibi olanlar, motosiklet ve iş makinesi kullanamamaktadır. Sürücü kursu olan bir firma olarak istediğiniz sürücü belgesine sahip olmanız için gereken teorik ve uygulamalı derslerinizin yanı sıra bilgisayar aracılığı ile yarı uygulama sayılabilecek alıştırmalarımız da sizi trafiğe çıkmadan araç kullanımı hakkında bilgi edinmeniz ve tecrübe sahibi olmanız açısından teşvik etmektedir.  Teorik sınavı geçmenizin ardından alacağınız uygulama dersleri ile D sınıfı sürücü belgesine sahip olmaya yeterli bütün aşamaları tamamlamış olacaksınız.