• Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Evvelce alınmış başka bir sınıf sürücü belgeniz var ise fotokopisi
  • Öğrenim belgesi
  • 5 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Yetkili Özel veya Devlet Hastanesinden Sürücü Olur Raporu
  • Banka Sınav Harcı Dekontu. Ziraat, Vakıf, Halkbank Tüm Şubelerine Yatırılabilir.

TRAKTÖR EHLİYETİ

Traktör, özellikle köy ve kasabalarda tarımda kullanılan bir araç olarak bilinmektedir. Özellikle tarımda makineleşmenin yaygınlaşması tarım ürünleri ile geçimini sağlayan kişiler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca köy içinde bir ulaşım aracı olarak da kullanılan traktör ehliyeti için G sınıfı sürücü ehliyeti sahibi olmak gerekmektedir. Bu ehliyet türüne sahip olmak için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Sonrasında gerekli belgelerin tamamlanması ve sürücü kurslarına iletilmesi ve kayıt yaptırılması durumunda G sınıfı sürücü ehliyetine sahip olmak için yeterlilikler tamamlanmış olmaktadır. Sınava giriş için yeterli belgelerin olması kadar sınavda başarı elde etmek ve trafik şubeden ehliyet almaya hak kazanmak da önem arz etmektedir.

Traktör Ehliyeti İçin Sahip Olunması Gereken Belgeler:

-Nüfus cüzdanı fotokopisi,

-E devlet aracılığı ile alınmış olan adli sicil kaydı belgesi,

-Kan grubu kartı,

-İster özel ister devlete bağlı olsun sağlık raporu vermeye yetkili kurumlarca alınan sağlık raporu belgesi,

-Ehliyet almaya engel bir suç işlememiş ve hüküm giymemiş olmak.

G Sınıfı Ehliyetinin Fiyatı Kullanılacak Olan İş Makinesinin Özellilerine Göre Değişmektedir:  

Bu ehliyetin ücretinin ne kadar olduğuna dair net bir cevap vermek mümkün olmamaktadır. Bunun sebebi ise alacağınız ehliyeti hangi iş makinesi için kullanacağınıza göre değişmektedir. Kullanacağınız makinenin özellikleri bu durumu belirleyen etken olmaktadır. Bunun yanı sıra ehliyet kursunun fiyatları açısından merak içinde olan kişilerin en doğru cevabı sürücü kursları ile yapacakları birebir görüşmeler sonucu elde edeceklerini vurgulamak yerinde olacaktır. Traktör ehliyeti, küçük yerleşim yerlerinde kişilerin hayatlarında büyük önem taşıyan bir faktördür.

Karayolu Yapımı, İnşaat Yapımı Gibi İşlerde G Sınıfı Ehliyetin Öneminden Bahsetmemek Olmaz!

Traktör ehliyeti sahibi olan bir kişi köy ve kasaba dışında belediyelere bağlı işlerde de çalışabilmektedir. Karayolu yapımı, inşaat işleri, su kanalı yapımı gibi işlerde çalışabilen sürücü belgesi sahipleri ayrıca toprak kazımı, yüklemesi gibi işler için de kullanılmaktadır. Alt yapı işlerinde yaşanan aksaklıklara müdahale sırasında herhangi bir kazı işlemi için traktörler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu ehliyete sahip kişiler için iş alanları da fazladır.