• Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Evvelce alınmış başka bir sınıf sürücü belgeniz var ise fotokopisi
  • Öğrenim belgesi
  • 5 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Yetkili Özel veya Devlet Hastanesinden Sürücü Olur Raporu
  • Banka Sınav Harcı Dekontu. Ziraat, Vakıf, Halkbank Tüm Şubelerine Yatırılabilir.

Araba Ehliyeti

18 yaşını doldurdu iseniz ve bir ehliyet alma düşünceniz var ise bu nokta da dikkat edilecek birçok husus ve uyulacak birçok prosedür bulunmaktadır. Eğer bir araba ehliyeti alma düşünceniz var ise mutlaka en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir. Eğer ki mezuniyet durumunuz yok ise bu aşama da ehliyet için bir başvuruda bulunamazsınız. Öncelikle yaş ve mezuniyet durumunu çözdükten sonra sizin için uygun olan bir kursa kaydınızı yaptırmalısınız. Bu aşama da otomobil sürmek adına ehliyet alacağınızı bildirip B sınıfı ehliyet için kaydınızı sürücü kursuna yaptırmalısınız.

Sürücü kursuna kayıt yaptırırken eğitim saatleri, direksiyon eğitim süreleri ve simülasyon eğitimleri son derece önemlidir. Eğer araba hakkında hiçbir fikriniz yok ve daha önce bir deneyiminiz olmadı ise bu noktada direksiyon eğitim saati fazla olan kursları tercih etmeniz sizin açınızdan oldukça iyi bir tercih olacaktır. Araba ehliyeti için bir sürücü kursuna kayıt yaptırmanız ardından asıl süreç başlayacaktır.

Bu aşama da kurs tarafından ve milli eğitim tarafından ön görülen sürelerde motor dersi, ilkyardım dersi, trafik ve çevre dersi alacaksınız. Bu aşamada kursun verdiği derslere katılmak sınavda başarıyı getirecektir. Özellikle kursun verdiği kitaplarda yer alan soruları ve geçmiş yıllarda ki çıkmış soruları çözmeniz son derece faydalı olacaktır. Ardından bu üç başlık altında toplanan eğitimin son bulması ile direksiyon eğitimi başlayacaktır. ( bazı kurslar yazılı sınavın tamamlanmasının ardından direksiyon eğitimine başlamaktadır.) Bu eğitim de direksiyon, sürüş, vites, solama, park etme, sinyal verme gibi konularda kurs tarafından ayrıntılı bilgilendirme yapılacaktır. Bu sürecin ardından ilk olarak yazılı bir teste tabii olacaksınız. Bu test sınavında başarılı olmanız halinde direksiyon sınavına girebilirsiniz. Yazılı sınavın ardından sürücü sınav güzergâhında bir direksiyon sınavına tabii tutulacaksınız. Bu aşamada ortalama olarak 3 kurul üyesi size not verecektir. Bu notlar ile araba ehliyeti alıp alamayacağınız kesinleşecektir. Direksiyon sınavı aşamasını da geçtikten sonra sürücü kursundan alacağınız gerekli evraklar listesini tamamlayarak emniyete gidip ehliyetinizi çıkartabilir ve trafiğe çıkabilirsiniz.