Otomatik Vites Ehliyeti

Araba Ehliyeti

Araba Sürücü Kursu

B Sınıfı Ehliyet

Günümüz de artık araba kullanmak bir lüks olmaktan çıkarak bir ihtiyaç ve gereksinim halini almıştır. Durum böyle olunca ehliyet almak adına kadın erkek 18 yaşını doldurur doldurmaz sürücü belgesi almak adına sürücü kurslarına akın etmektedir. En çok alınan ehliyet türü olarak karşımıza B sınıfı ehliyet çıkmaktadır. Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilen bu ehliyet türü için bir takım şartlar bulunmaktadır.

Eğer bir otomobil yahut kamyonet kullanmak istiyor iseniz B sınıfı ehliyet almak adına 18 yaşını geçmiş olmanız gerekmektedir. Bununla beraber en az ilköğretim mezunu olmanız gerekmektedir. Bu şartları sağlamanız halinde dilediğiniz bir sürücü kursuna giderek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Dilediğiniz bir kursa kayıt olduktan sonra bir bölüm teknik ders ve sürüş eğitimleri alacaksınız. Bu aşamadan sonra belirli süreçlerde yapılan ehliyet sınavına girmeniz ve bu sınavdan başarılı bir not almanız şarttır. Bu sınavı atlattıktan sonra ikinci ve son aşamada olarak direksiyon sınavı vardır. Bu aşamayı da başarı ile tamamlamanız halinde artık B sınıfı ehliyet almaya hak kazandınız demektir. Süreç bundan sonra sürücü kursu ile değil emniyet ile devam edecektir. Gerekli evrakları ve ehliyet için harç tutarını tamamladıktan sonra şehrinizde ki emniyet birimine giderek işlemleri gerçekleştirebilir ve kısa süre için de ehliyetinizi teslim alarak trafiğe güvenle çıkabilir dilerseniz otomobil dilerseniz kamyonet kullanabilirsiniz.

Bu süreçte toplamda 4 aşama gerçekleşmektedir. İlk olarak dilediğiniz bir sürücü kursuna kayıt olmalısınız, burada verilen eğitimden sonra 2. Olarak yazılı bir sınava girmek durumundasınız, ardından bu süreci başarı ile tamamladıktan sonra 3. Aşama olarak direksiyon sınavına girersiniz. Bu direksiyon sınavın da kurul eğer geçer not verir ise son olarak artık belge teslimi ve ehliyet alımı gerçekleştirebilirsiniz. Kurul sınavı yazılı sınava nazaran biraz daha zor ve sancılı bir süreçtir. Burada hata yapmak bu aşama da kalmanıza ve yeniden bir sınava girmenize sebep olabilir. Bu nedenle komutlara tam uymalı, gerekli önlemleri almalı ve direksiyon başında azami hata ile sınava hakim olmalısınız.