• Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Evvelce alınmış başka bir sınıf sürücü belgeniz var ise fotokopisi
  • Öğrenim belgesi
  • 5 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Yetkili Özel veya Devlet Hastanesinden Sürücü Olur Raporu
  • Banka Sınav Harcı Dekontu. Ziraat, Vakıf, Halkbank Tüm Şubelerine Yatırılabilir.

Kamyon Ehliyeti Nasıl Alınır 2017

Kamyon ehliyeti alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sınavlara başvurmak ve başarılı olmak gerekmektedir. Başvuru için ise, 21 yaşını doldurmuş ve ilkokuldan mezun olmuş olmak gerekmektedir. Kamyon ehliyeti alabilmek için öncesinde B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir. Daha sonrasında bu ehliyet için başvuru yapılabilmektedir. 2017 yılında da 2016 yılında yapılan değişiklikler sınav adetleri dışında aynı devam etmektedir. Bu yüzden 2016 yılında yapılan ve hala günümüzde devam etmekte olan güncellemelere göz atmak gerekmektedir.

Yeni sisteme göre, bazı ehliyet sınıfları için yaş sınırı ve tecrübe şartı getirilmiştir. İçlerinde yapılan en önemli güncelleme ise ‘ek yük’ ile ilgili olanıdır. Römorklara göre ehliyet sınıfları değiştirilmiştir. Yeni sisteme göre çok daha fazla ehliyet çeşidinin olması bu yüzdendir. C sınıfı ehliyette kendi içinde sınıflara ayrılmıştır. Bunlar; C1, C1E, C ve CE olmak üzere dört tanedir. C sınıfı ehliyet alan kişiler; ağır yük ve hafriyat taşımacılığı yapan kimselerdir. Bu ehliyete sahip kişiler; kamyon, çekici gibi araçların yanı sıra B tipi ehliyete sahip olan kişilerin kullandığı kamyonet, minibüs, otomobil ve C1, M, B1 ve F sınıfı ehliyet sınıfına giren vasıtaları kullanabilmektedir. Bu yüzden; C sınıfı ehliyete sahip olmak için öncelikle B tipi ehliyete sahip olmak gerekmektedir. B tipi ehliyete sahip kişiler kurum sınavına girip, başarılı olduklarında C sınıfı ehliyete sahip olabilmektedirler.

Kamyon ehliyeti yeni sisteme göre C sınıfı olarak adlandırılmaktadır. 3500 kg 7500 kg arası araçlar C1, 7500 kg ve üstü araçlar ise C sınıfı kamyon sınıfındadır. Kamyon ehliyeti alındığında aynı zamanda motorlu bisiklet, atv ve B sınıfı ehliyetlilerin kullandığı otomobil kullanılmaktadır. Fakat 18 yaşını doldurmuş kişilerde C1 sınıfı ehliyet alabilirler ve 3500 kilogram ile 7500 kilogram arası kamyonları kullanabilmektedirler.  İlk adım C sınıfı ehliyet veren bir sürücü kursu bulup gerekli şartlarda sağlandığı takdirde kayıt olmak gerekmektedir. Peki, kamyon ehliyeti için gerekli belgeler nelerdir sorusuna verilecek cevap ise şöyle; nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık raporu, biyometrik fotoğraf, diploma veya öğrenci belgesi istenmektedir. Kamyon ehliyeti olmadan kamyon kullanan kişilere cezai yaptırım uygulanmaktadır.