• Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Evvelce alınmış başka bir sınıf sürücü belgeniz var ise fotokopisi
  • Öğrenim belgesi
  • 5 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Yetkili Özel veya Devlet Hastanesinden Sürücü Olur Raporu
  • Banka Sınav Harcı Dekontu. Ziraat, Vakıf, Halkbank Tüm Şubelerine Yatırılabilir.

Araba Sürücü Kursu

Çağın getirdiği gelişim ve buna bağlı olarak hız ile birlikte artık araba bir lüks olmaktan çıkarak bir ihtiyaç halini almıştır. Hal böyle olunca da dünya da ve ülkemiz de araba satışında her geçen gün bir artış yaşanmaktadır. Bu artışa bağlı olarak da hem erkekler hem de kadınlar ehliyet için araba sürücü kursu arayışına girmektedir. Bu nokta da kursa kaydolmadan önce 18 yaşını geçmiş olmanız ve en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir.

Bir araba sürücü kursu araştırması içinde iseniz bu nokta da dilediğiniz herhangi bir kursa katılabilirsiniz. Ancak bu aşama da her kursun eğitimleri, eğitim saatleri ve eğitim verme şekilleri farklıdır. Bu sebeple kursunuzu seçerken bu ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer çalışıyor iseniz çalışma saatleriniz ile çakışmayan kurs saat dilimi olan bir kurstan yana tercihinizi kullanmalısınız. Bunun yanı sıra eğer pratikte iyi değil iseniz direksiyon eğitimi ve simülasyon eğitimi iyi olan bir kursu tercih etmelisiniz. Kimi kurs 12 saatlik bir hizmet verse de kimisi 40 saate kadar direksiyon eğitimi sağlamaktadır. Bu sebeple kurs seçimi konusun da kişinin kararları oldukça önem taşır.

Bu kursların genel amacı ilk olarak yazılı sınava hazırlamak ve ardından direksiyon eğitimi vererek kişinin trafiğe çıkabilmesini gerçekleştirmektedir. Yazılı sınav için motor eğitimleri, ilk yardım eğitimleri, trafik ve çevre eğitimi verilmektedir. Eski dönemler de bu sınavlar ortak bir başlık da toplansa da yeni müfredat ile tüm konular ayrı bir şekilde sunulmaktadır. Araba sürücü kursu olarak ilk aşama da ilk yardım, motor, trafik ve çevre eğitimi belirlenir. Her kurs merkezinin bu eğitime ayırdığı saat farklıdır. Bu eğitimin tamamlanması ile birlikte belirlenen güvenli alanlar da direksiyon eğitimi sağlanır. Direksiyon hakimiyetinin sağlanmasının ardından kişi sınav merkezine kurs tarafından götürülür ve sınav merkezinde de deneme sürüşleri gerçekleştirilir. Kişinin her iki sınavda da başarılı olması halinde kurs üzerinden evraklar tamamlanır, farklı belgeler için kurs bu nokta da yönlendirim yapar ve kişi bu aşamada kurs ile ilişiğini keserek emniyetten ehliyetini alır.