Tır Ehliyeti

Kamyon Ehliyeti

Çekici Ehliyeti

C Sınıfı Ehliyet

C sınıfı ehliyet; en az ilkokul mezunu olup,21 yaşını bitirmiş kişilerin, kamyon ve çekici kullanmak için almaları gereken ehliyet sınıfıdır. Türkiye’ de sürücü belgesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen, karayolunda kullanılan motorsuz ve motorlu vasıtaların yeterli seviyede kullanıldığının ispatı niteliğinde resmi bir belgedir.

2016 yılından itibaren sürücü belgesi edinmek daha da zorlaşmıştır. Bunun temel nedeni trafikte daha güvenli olunabilmesidir. C sınıfı ehliyet ve diğerleri de dahil olmak üzere ilk yapılacak işlem, hangi sınıf ehliyete ihtiyaç duyulduğunun saptanması gerekmektedir. Ardından, hangi sınıf ehliyet alınacak ise; o sınıfın koşullarının yerine getirilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. Bu koşullar başta yaş, sağlık, eğitim olmak üzere çeşitlilik gösterebilmektedir. Daha sonra istenilen sınıf türü belirtilerek sürücü kursuna kayıt yaptırılmalı. Güncellenen son sisteme göre sürücü kursuna devam zorunluluğu getirilmiştir. 2017 yılında da 2016 yılında yapılan değişiklikler sınav adetleri dışında aynı devam etmektedir. Bu yüzden 2016 yılında yapılan ve hala günümüzde devam etmekte olan güncellemelere göz atmak gerekmektedir. Yeni sisteme göre, bazı ehliyet sınıfları için yaş sınırı ve tecrübe şartı getirilmiştir. İçlerinde yapılan en önemli güncelleme ise ‘ek yük’ ile ilgili olanıdır. Römorklara göre ehliyet sınıfları değiştirilmiştir.

Yeni sisteme göre çok daha fazla ehliyet çeşidinin olması bu yüzdendir. C sınıfı ehliyette kendi içinde bölümlere ayrılmıştır. Bunlar; C1, C1E, C ve CE olmak üzere dört tanedir. C sınıfı ehliyet alan kişiler; ağır yük ve hafriyat taşımacılığı yapan kimselerdir. Bu ehliyete sahip kişiler; kamyon, çekici gibi araçların yanı sıra B tipi ehliyete sahip olan kişilerin kullandığı kamyonet, minibüs, otomobil ve C1, M, B1 ve F sınıfı ehliyet sınıfına giren vasıtaları kullanabilmektedir. Bu yüzden; C sınıfı ehliyet sahibi olmak için öncelikle B tipi ehliyete sahip olmak gerekmektedir. B tipi ehliyete sahip kişiler kurum sınavına girip, başarılı olduklarında C sınıfı ehliyete sahip olabilmektedirler.

C sınıfı ehliyet sahibi olan kişiler; traktör, kamyon ve kamyonet kullanabilmektedirler. Fakat bu ehliyete sahip kişiler römorklu çekici ve tır kullanamamaktadırlar. Bahsi geçen taşıtları kullanabilmek için CE tipi ehliyete sahip olmak gerekmektedir. Bunun için kurumca düzenlenen direksiyon sınavında başarılı olunmalıdır.