• Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Evvelce alınmış başka bir sınıf sürücü belgeniz var ise fotokopisi
  • Öğrenim belgesi
  • 5 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Yetkili Özel veya Devlet Hastanesinden Sürücü Olur Raporu
  • Banka Sınav Harcı Dekontu. Ziraat, Vakıf, Halkbank Tüm Şubelerine Yatırılabilir.

Otomatik Vites Ehliyeti

Son yıllar da artış gösteren otomatik vites arabalar ile araba kullanmak daha kolay bir hal almıştır. Ancak sürücü kursları bu nokta da 2016 yılına kadar otomatik vites ehliyeti adı altında bir ehliyet vermemekteydi. Otomatik vites araba kullanan da manüel araba kullanan da standart olarak manüel eğitimden geçerek ehliyet almakta idi. Ancak 2016 yılında yönetmelik üzerinde yapılan bir değişiklik ile artık otomatik vitesli araç kullanmak adına da ehliyet alınmaktadır.

Otomatik vitesli aracın kullanımının daha kolay ve pratik olması ile birçok kişi sürücü kurslarına bu talep ile başvurmaktadır. Otomatik vites ehliyeti almak isteyen vatandaş kursa bu beyanda bulunarak bu doğrultu da bir eğitim görmektedir. Ardından görülen bu eğitim doğrultusunda direksiyon sınavında da otomatik araçlar kullanılmakta ve bu şekilde ehliyet alınmaktadır. Ancak bu nokta da büyük bir dezavantaj yaşanmaktadır. Kişi bu ehliyeti almak adına uzun bir süreçten geçerken ehliyetini aldıktan sonra manüel araç sürme hakkı bulunmamaktadır. Ancak bu nokta da manüel olarak eğitim gören ve ehliyetini bu doğrultu da alan kişi hem otomatik vites araç kullanabilmek de hem de manüel araç kullanabilmektedir.

Eğer bu aşama da otomatik vites ehliyet almayı düşünüyor iseniz kararı bir daha gözden geçirmelisiniz. Hem manüel hem de otomatik vitesli araç kullanabilmek adına kurstan manüel dersler alabilir, bu nokta da direksiyon ve sürüş eğitimlerini de manüel olarak alabilir ve sınavda da bir manüel araç tercih ederek ileri ki dönem de her iki vitesi de kullanabilirsiniz. Ancak bu nokta da yönetmelik daha kolay ve pratik olması açısından ayrıca artan otomatik vitesli araçlar ile birlikte vatandaşa böyle bir kolaylık sunmuştur. Yazılı sınav aynı düzeyde ve aynı içerikte olmakla birlikte süreçler hemen hemen aynı işlemektedir. Tek fark sürücü güzergâhında girilen sınavda bir birey manüel araç ile kurulun önüne çıkıyor diğeri ise otomatik vitesli bir araçla kurulun karşısına geçiyor. Dilerseniz otomatik vites ile yollara çıkabilir dilerseniz manüel ile bu nokta da karar tamamen sizin.