A2 sınıf ehliyet almak isteyenler ilk olarak ehliyet kursuna başvurmalıdır. Bu başvuruda bulunması gereken yani kurs tarafından sizden istenen bir  rakım belgeler bulunmaktadır.  Bu belgelerin başında nüfus cüzdanı fotokopisi gelmektedir.  Bu belgenin dışında daha önceden almış  olduğunuz bir sürücü belgesi var ise bu belgenin fotokopisi de sizlerden istenmektedir.  Daha önceden almış olduğunuz belgenin türü fark etmemektedir. A2 ehliyet sınavı için başvuranlardan istenen bir diğer belge ise öğrenim belgesidir.  Öğrenim durumunuzu gösteren bu belgede başvuru yaptığınız kurs tarafından sorulacaktır.  Bu belgelere ek olarak A2 sınıf motosiklet ehliyeti almak isteyenlerden istenen bir diğer belge de fotoğraftır.  Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken husus fotoğrafın vesikalık değil biyometrik olması gerektiğidir.

A2 sınıf motosiklet ehliyeti almak için kursa başvuracak olanlardan istenen belgeler arasında sağlık raporu da bulunmaktadır.  Sağlık raporunu kursiyerler iki farklı yoldan almaktadır.  Bu yollardan birincisi A2 motor ehliyet sınavı için sağlık raporu almak üzere devlete bağlı sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır.  Fakat bu yıl genelde adaylar tarafından tercih edilmemektedir.  Özellikle zaman bakımından pek çok aday ikinci yol olan özel sağlık kuruluşundan sağlık raporu almayı seçmektedir. sağlık raporu dışında  A2 Ehliyet Sınavı için adaylardan harç dekontu da istenmektedir.  Sınav için yatırılacak harç Ziraat Bankası,  Vakıfbank ta da Halkbank’ın herhangi bir şubesine yatırılmaktadır. Gereken evraklar tamamlanarak kurslara başvuru işlemi gerçekleşmektedir. Bu başvurudan sonra kurs dersleri başlamaktadır.  Adaylar bir süre hem teorik hem de uygulamalı derslere devam etmektedir.

A2 ehliyet sınavı 2 aşamalı yapılmaktadır.  Bu aşamaların ilki yazılı sınavdır. Bu sınavı başarı ile geçmeyi başaran adaylar A2a ehliyet sınavı için bir sonraki aşama olan direksiyon sınavından girmektedir. Direksiyon sınavından da başarı ile geçen adaylar A2 Ehliyet almaya hak kazanmaktadır.  Fakat sınavlardan geçemeyen adaylar tekrar sınava girmektedir. İkinci sınav için ayrıca sınav ücreti ödeyen adaylar, kurslardan bu sınav için aldıkları dersler için de ücret ödemektedir.  Sınavları başarı ile tamamlayamayanlar için sınavlar birçok kez olmak üzere  tekrar edilmektedir.

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0216 443 24 84

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir