C sınıfı sürücü belgesi aynı anda pek çok aracı kullanmanızı sağlayan bir ehliyet derecesidir. Hali hazırda  C sınıfı ehliyet almak için B sınıfı da almanız gerektiği için arabadan kamyona kadar pek çok tarz aracı kullanabilirsiniz. İlk düşünmeniz gereken nasıl bir kullanım sürecinden geçeceğiniz olmalıdır. Ve alacağınız ehliyetin ihtiyacınızı tam olarak karşılayıp karşılayamayacağı hususunda ki soru işaretlerini gidermeniz gerekmektedir. İş bu haller de uygunsa uygun bir kurs üzerinden eğitiminize başlayabilirsiniz. Genel B sınıfı ehliyet kısmından farklı olarak çok daha yoğun ve gerekli bir eğitime tabii tutulacak olmanız. Zira C sınıfı ehliyetim size sunduğu araç kullanma imkanları genel olarak çok daha zorlu bir kullanma kısmı içeren araçlar olduklarından dolayı daha fazla eğitim de bu durumlar için şarttır. Öncelik ile herhangi bir fiziksel ve zihinsel engele sahip olmamanız gerekmektedir. Ardından 21 yaşını doldurmuş olmanız gereklidir.

Bu belgeyi yani C sınıfı sürücü belgesi almak için gerekli koşulların sağlanması çok önemlidir. Eski sistemde olduğu gibi tek sınavda alma dönemi gelen yeni yasalar uyarınca kapandı. Yeni prosedüre göre ilk önce B sınıfı ehliyet almak için olan sınava ve direksiyon testine katılır ve B sınıfı ehliyet alınır. Ardından C sınıfı araçlar için olan direksiyon sınavına katılır ve o lisans düzeyinde alınır. Ardından CE yani tır sınıfı ehliyete sahip olmak için gerekli olan eğitim alınarak sınavlar başarıyla geçildiğinde ancak alınabilir. Tüm bu prosedür oldukça zorlu ve eskisinden farklı bir konumdadır. Hal böyle olunca da yardım almadan kursa gitmeden üstesinden gelmek neredeyse imkansızdır. Bu ehliyeti alarak çekici traktör gibi dorseli araçlar yani neredeyse ağır vasıta kısmına giren bütün araçları kullanabilmeniz mümkündür. Bu ehliyeti eski sistem de D sınıfı olarak gösterilirken değişen yeni kodlama da C sınıfı olarak gözükmektedir. Bu sınıfa ait ehliyete sahip olduğunuz da arabadan çekiciye kadar bir çok aracıda sürmeniz mümkündür.

En sonun da C sınıfı sürücü belgesi edindiğiniz de isterseniz özel isterseniz ticari bir amaç ile kullanabileceğiniz belgeniz ile oldukça geniş skalaya sahip bir düzlem de araçları kullanmaya başlayabilirisiniz. . Bu yeterlilikleri de aştığınızda daha çok bürokratik olarak gerekli olan biyometrik fotoğraflarınız olmalıdır. Bir diğer kısım yaş kısmıdır. 21 yaşınızı doldurmanız gerekmektedir. Yani 21 den gün almak değil tamamen doldurmak kaydıyla C sınıfı sürücü belgesi için ilgili kurumlara başvurabilirsiniz. Ardından ülke vatandaşlığınızı ispat eden resmi bir belgenin fotokopisi gerekmektedir. Bu belge için B sınıfı ehliyetiniz ve ya nüfus cüzdanınız olması yeterlidir. Biyometrik fotoğraf tüm yüzün açık bir şekilde göründüğü ve simetresinin korunduğu vesikalık çeşididir. Tüm fotoğrafçılarda rahatlıkla çekilebilmektedir. Bir diğer gerekli kısım sabıka kaydıdır. Bağlı bulunduğunuz nüfus dairesinin bulunduğu savcılıktan ve ya adalet kısmından daha önce suç işlemediğinize ve ya yüz kızartıcı suça bulaşmadığınıza dair sabıka kaydınız olması gereklidir. Bunu da tamamladıktan sonra sağlık raporu gerekmektedir.

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0216 443 24 84

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir