Motor ehliyet alma yaşı yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir. Değişen yıllar ile beraber motor ehliyeti 2017 kuralları da değişiklik göstermektedir. Motor ehliyeti yaşı 2017 yılı itibariyle 2001 yılında doğanlar için yeterlidir. Ay ve gün olarak yaşını dolduranlar motor ehliyeti almaya hak kazanmaktadır. Motor ehliyeti alma yaşı 16 yaştan itibaren başlamaktadır.  A, A1 ve A2 motor ehliyetleri farklı kategorilerde verilmektedir. 2017yılından sonra motor ehliyeti harç ve belge fiyatlarında da değişiklik olmuştur. bu yıldan önce kurslara kayıt olanlar ile  bu yıldan sonra kurslara kayıt olanlar arasında motor ehliyeti fiyatları konusunda değişiklik bulunmaktadır.

2017 yılı içinde motor ehliyeti almak isteyenler için belgeler istenmektedir. Motor ehliyeti 2017 yılı için istenen belgeler arasında her yıl istenen bir belge olan nüfus cüzdanı fotokopisi bulunmaktadır.  Ayrıca daha önceden alınmış herhangi bir ehliyeti bulunanlar nüfus cüzdanına ek olarak belgenin fotokopisini de getirmelidir. Öğrenim belgesi motor ehliyeti almak için 2017 yılında istenen belgeler arasında yer almaktadır. 5 adet fotoğraf da yine 2017 yılında motor ehliyeti almak isteyenlerden istenen belgeler arasında bulunmaktadır. İstenilen fotoğrafın biyometrik olması gerekmektedir. Bu konuda kursiyerlerin dikkatli olması gerekmektedir. Sağlık belgesi de motor ehliyeti için 2017 yılında istenen belgeler arasında bulunmaktadır. Devlet hastanelerinden sağlık raporu alınmaktadır. Fakat bunun için yeterli zamanı bulunmayanlar sağlık raporu için özel kuruluşlardan da destek almaktadır.

Harç fiyatları 2017 yılında değişmiştir. Bu bakımdan motor ehliyeti 2017 yılı içinde almak isteyenler, kurslar ile görüşmeden herhangi bir harç ödemesi yapmamalıdır. Bazı durumlarda motor ehliyeti almak isteyenlerin özel isteği ile harç yatırımı kurs tarafından gerçekleşmektedir.  Motor ehliyeti türleri farklılık göstermektedir. ATV ehliyetleri de motor ehliyetleri arasında yer almaktadır. Ayrıca motor ehliyeti başvurusu için gereken yaş ise yıldan yıla değişmektedir. 16 yaş doldurma 2000 yılında doğanlar için 2016 yılında gerçekleşmektedir. 2001 doğumlular 2017 yılında motor ehliyeti alırken2002 doğumlular bu ehliyet için 2018 yılını beklemelidir. Elbette bu yıllarda gün ve ay doldurma konusu oldukça önemlidir.

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0216 443 24 84

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir